19.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТИЗБОР

Руска ракета погоди зграда во Краматорск

Руски проектил уништи станбена зграда во Краматорск, во источниот украински регион Доњецк. Вицепремиерот Михаило Федоров објави дека луѓето „врескаат под урнатините“.

Во нападот загинаа најмалку две лица, а седум беа ранети.

Шефот на воената управа на Доњецк, Павло Кириленко, изјави дека зградата е целосно уништена.

Службите за итни случаи работат на местото на настанот и се претпоставува дека под урнатините може да има повеќе луѓе.