Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСвет

“Напад на Москва” – „Црвената линија на Путин“ (ВИДЕО)

Андреј Федоров, поранешен заменик министер за надворешни работи на Русија, руски премиер и потпретседател, предвиде дека нападот на Украина врз Москва е неизбежен.

Федоров го даде гореспоменатото предвидување за време на дискусијата водена од аналитичарот за надворешна политика Максим Јусин.

Во емисијата се зборуваше за потенцијалната испорака на западни борбени авиони на украинската армија. Еден од учесниците во дискусијата го праша Федоров дали таквото оружје би претставувало преминување на „црвената линија“ што би го навела рускиот претседател Владимир Путин на дополнително ескалирање на конфликтот.

„Нападот сигурно ќе се случи“
Федоров одговори дека испраќањето авиони на Украинците не е една од „црвените линии“ на Русија, а потоа изјави што би била „црвена линија“ за Путин. „Тоа е напад врз командните центри во Москва“, рече тој, пишува Њузвик. .

Тој беше прашан дали мислел на „обид за државен удар“. „Гол, а не обид. Гол што сигурно ќе се случи, тоа ќе биде црвена линија“, објасни Федоров. Антон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина, сподели видео од дискусијата на Твитер.