Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Мартин бил во кома 12 години, а кога се разбудил, неговото семејство не можело да поверува што им рекол

Мартин Писториус од Јужноафриканската Република бил типично момче кое сакало да игра, а потоа паднало во кома од која не се разбудил цели 12 години, пренесува Fox news.

Ги отвори очите од длабок сон во 2001 година, а денес иако не знае да зборува, држи мотивациски говори за тоа како е да се живее во свет во кој не можеш да кажеш „те сакам“.

Неговото детство нагло било прекинато од мистериозна болест кога еден ден се вратил од училиште со болно грло, но мајка му не обрнувала внимание на тоа, мислејќи дека сето тоа брзо ќе исчезне ако се напие чај.

Меѓутоа, состојбата на Мартин брзо се влошила и тој повеќе не можел да оди, да стои или да зборува. Лекарите претпоставувале дека боледува од криптококен менингитис, но пред да успеат да направат нешто, момчето паднало во кома.

Во раниот период, за кој Мартин не знаеше ништо, тој беше во длабока кома. Семејството му организирало посебна грижа – од капење, хранење со помош на сонда, вртење. Но, на 16-годишна возраст, Мартин одеднаш се разбудил и станал свесен за се што се случува околу него, но тој сè уште не можел да се движи, да комуницира со семејството или на кој било начин да им го покаже своето присуство.

„Го мразев центарот за нега, беше ужасно. Ништо не ми направија, ме влечеа за коса и ме удираа со метална лажица за да јадам. Често ми даваа топол чај, ми удираа, ме третираа како да сум не е човек“. – изјави Мартин.

Покрај тоа, тој се пожалил и на сексуална злоупотреба. Тој тврди дека „домаќините“ во центарот за нега често симулирале сексуални односи додека тој бил неподвижен.

„Ме ставаа пред телевизорот и ќе беше вклучен цело попладне. Секој ден беше истата програма, Барни диносаурусот. Боже, го мразев тоа шоу“, се сеќава тој.

Од се што доживеал во коматозното тело, како најболен момент го наведува она што му го кажала мајка му. Имено, таа во еден момент застанала до него, го избришала со крпа и гледајќи го неговото безживотно тело гласно рекла: „Се надевам дека ќе умреш“.

Мартин го слушна и тоа му остана во сеќавање. Иако тогаш тоа страшно го растажи, денес тој целосно ја разбира.

„Најлошото беше што не можев да ја гушнам и да и кажам колку добро се грижи за мене, колку сум благодарен“, објасни Мартин во солзи.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе