6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Поранешен француски политичар: Путин смета на заморот на западните земји

Рускиот претседател Владимир Путин е радикално рационален лидер, кој се обложува дека западните земји ќе се изморат од поддршката на Украина и ќе се согласат на преговори за крај на конфликтот на начин што ќе биде поволен за неговата земја, изјави поранешен француски политичар за „Политико“, Франсоа Оланд.

Оланд, кој беше претседател на Франција од 2012 до 2017 година, има големо искуство со Путин бидејќи тој и германската канцеларка Ангела Меркел преговараа со рускиот лидер во 2014 година по анексијата на Крим.

„Тој има свое размислување и во тие рамки е подготвен да употреби сила. Тој е способен само да ја разбере динамиката (моќта) што можеме да ја поставиме против него“, објасни Оланд.

Пред годишнината од руската инвазија на Украина на 24 февруари, Оланд додаде дека Путин ќе се обиде да ги „консолидира своите придобивки за да го стабилизира конфликтот надевајќи се дека јавното мислење ќе се замори и дека Европејците ќе се плашат од ескалација за да ја претстават перспективата за преговори“.

За разлика од времето кога тој самиот беше на власт и кога Париз и Берлин водеа преговори со Путин, овој пат работата на посредување, најверојатно, ќе падне на Турција или Кина, кои никого нема да смират, рече Оланд.

Спонзорирано: