Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Поранешен француски политичар: Путин смета на заморот на западните земји

Рускиот претседател Владимир Путин е радикално рационален лидер, кој се обложува дека западните земји ќе се изморат од поддршката на Украина и ќе се согласат на преговори за крај на конфликтот на начин што ќе биде поволен за неговата земја, изјави поранешен француски политичар за „Политико“, Франсоа Оланд.

Оланд, кој беше претседател на Франција од 2012 до 2017 година, има големо искуство со Путин бидејќи тој и германската канцеларка Ангела Меркел преговараа со рускиот лидер во 2014 година по анексијата на Крим.

„Тој има свое размислување и во тие рамки е подготвен да употреби сила. Тој е способен само да ја разбере динамиката (моќта) што можеме да ја поставиме против него“, објасни Оланд.

Пред годишнината од руската инвазија на Украина на 24 февруари, Оланд додаде дека Путин ќе се обиде да ги „консолидира своите придобивки за да го стабилизира конфликтот надевајќи се дека јавното мислење ќе се замори и дека Европејците ќе се плашат од ескалација за да ја претстават перспективата за преговори“.

За разлика од времето кога тој самиот беше на власт и кога Париз и Берлин водеа преговори со Путин, овој пат работата на посредување, најверојатно, ќе падне на Турција или Кина, кои никого нема да смират, рече Оланд.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе