22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Руско МНР
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Лавров ја објави пораката што ја добил од американскиот државен секретар

Русија се соочува со поголема воена закана од Украина бидејќи земјите од НАТО и испраќаат оружје, му порача рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на својот египетски колега. На средбата во Москва со египетскиот министер за надворешни работи Самих Шукри, Лавров рече дека руските вооружени сили ќе направат се за да не се остварат плановите на Западот во Украина.

„ Ги преземаме неопходните мерки за да не дозволиме Украина да стане уште поголема закана за нашата безбедност“, рече Лавров, коментирајќи ги неодамнешните најави за испорака на модерни западни тенкови во Украина.

Лавров потврди дека Шукри ја пренел пораката што ја добил од американскиот државен секретар Ентони Блинкен за Украина, но рече дека нема никакви предлози, само барање за напуштање на земјата и прекин на воените дејствија. Тој повтори дека Русија верува дека САД и НАТО ја користат војната за светска превласт, а Москва верува дека е во војна со целиот западен свет.

„ Овде е апсолутно јасно дека воопшто не се работи за Украина“, рече министерот, додавајќи дека Украина не е автономна и едноставно ги исполнува западните цели.