Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

„Кралицата на небото“ заминува во историјата

Последниот произведен Боинг 747 денеска беше испорачан на товарниот превозник „Атлас ер“, со што заврши една ера во историјата на авијацијата, пишува „Тајмс“.

Боингот 747, кој често се нарекува „кралица на небото“ и „џамбо џет“, беше првиот авион со широка каросерија и се користеше за превоз на патници и товар.

Се произведува од 1968 година и направи револуција во транспортот на патници со двојно зголемување на бројот на седишта на 400, во споредба со претходниот модел Боинг 707.

„ Тоа беше авионот што и дозволи на американската средна класа да лета. Пред Боинг 747, просечното американско семејство не можеше да си дозволи да лета од САД до Европа“, рече Бен Смит, шеф на Ер Франс-КЛМ.

Во текот на пет децении, Боинг изгради 1.574 авиони од моделот 747 за повеќе од 100 клиенти.

Во 2020 година, компанијата Боинг одлучи да го прекине производството на моделот 747 бидејќи конкуренцијата успеа да направи авиони со исти димензии и капацитет по пониска цена. Последната верзија на овој Боинг, 747-8, ќе лета на небото уште неколку години, пред се во товарниот сообраќај.

Моделот Боинг 777X е во фаза на работа да го замени познатиот 747, но тој нема да се појави на пазарот уште најмалку две години.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе