Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Пукање во Флорида: Отвориле оган од автомобил при што раниле 10 лица

Вчера попладне на Флорида напаѓачи пукале од автомобил кон минувачите и застрелале десет лица. Инцидентот се случил во градот Лејкленд околу 15:43 часот, а две жртви се во критична состојба. Од полицијата велат дека напаѓачите во еден момент ги симнале сите четири стакла од темносиното возило и отвориле оган од нив. Тие пукаа во луѓе од двете страни на улицата. Полицајците пронашле три лица кои биле застрелани и ги однеле во болница, додека седум жртви со приватен автомобил биле пренесени во клиниките.

– Имаме причина да веруваме дека се работи за цел напад – изјави шефот на локалната полициска станица Сем Тејлор (Сем Тејлор) и додаде дека жртви на нападот биле мажи на возраст меѓу 20 и 35 години, пишува NBC News. Тој рече дека две лица се во критична состојба, едното е застрелано во пределот на стомакот, а другото во лицето и вилицата, а останатите осум се со повреди кои не се опасни по живот. Полицијата врши увид. Засега не е познат мотивот за нападот. Лејкленд се наоѓа источно од Тампа и има население од околу 112.000 жители.