Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Коронавирусот се’ уште е тука: Тројца починати, 104 нови случаи за една недела

Тестирани се вкупно 2.659 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за
присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 15,1% во однос на минатата недела .

Регистрирани сe 104 нови позитивни случаи од 19 градови во државата, за 20,6% помалку во однос на минатата недела .

Процентот на позитивност се движи од 1,5% до 5,4%, просечно 3,4%.

Во текот на последната недела (23-29.01.2023), пријавени се 3 починати лица од Скопје, Ресен, и Куманово (58-89 г.) со
коморбидитети и починати во болнички услови.