Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Финската полиција нема да дозволи палење на Куранот

Финската полиција најави дека нема да дозволи палење на свети книги како Куранот на јавни места.

Според финските медиуми, повикувајќи се на новинската агенција STT, Националната полициска агенција на Финска палењето на светите книги ќе го третира како „криминален чин“. Исто така, на сличен начин ќе се третира и сквернавењето на светите книги.

Полицискиот службеник Веса Пихајоки излезе со соопштение во врска со случајот.

– Да беше планирано палењето на Куранот, полицијата однапред ќе го извести организаторот на протестот дека тоа нема да му биде дозволено. Исто така, доколку таков чин се случи за време на демонстрации или во некоја друга ситуација што ја забележува полицијата, ќе интервенираат припадници на полицијата – рече Пихајоки.

Според финските медиуми, финскиот закон, за разлика од другите скандинавски земји, го штити „верскиот мир“ и неговото кршење може да биде санкционирано.

На 21 јануари Расмус Палудан, лидерот на екстремно десничарската данска партија Страм Курс, запали копија од Куранот пред турската амбасада во Стокхолм, главниот град на Шведска. Никој не смеел да му пријде на Палудан за време на чинот, кој бил држен под полициска заштита.

На 27 јануари, Палудан, исто така, запали копија од Куранот пред џамија, а потоа и пред турската амбасада во Копенхаген, главниот град на Данска.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе