Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

СЗО: Пандемијата е во преодна фаза

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека коронавирусот продолжува да претставува извонредна меѓународна јавно-здравствена криза, што е највисоката форма на предупредување на агенцијата.

Пандемијата е веројатно на преодна точка, која сè уште бара внимателно управување за „да се ублажат потенцијалните негативни последици“, се вели во изјавата на СЗО.

Поминаа три години откако агенцијата на Обединетите нации го прогласи Ковид-19 за глобална здравствена закана. Повеќе од 6,8 милиони луѓе починаа во пандемијата во сите делови на светот, а болеста имаше негативно влијание врз светската економија и функционирањето на општествата.

Ситуацијата се менува во 2020 година со доаѓањето на вакцините и терапиите, пишува „Ројтерс“. Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус, изрази надеж дека вонредната состојба ќе биде укината оваа година, особено ако пристапот до мерките против инфекција се подобри на глобално ниво.

Советниците на експертскиот комитет на СЗО за статусот на пандемијата во декември минатата година рекоа дека веројатно не е време да се прогласи нејзиниот крај поради неизвесноста за бранот на инфекции во Кина, која ги укина строгите мерки за нулта Ковид кон крајот на 2022 година.