Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители.

Полицијата соопшти дека нивниот татко е Том Лендон (54), член на десничарското движење Рајхсбургер, познат по негирање на холокаустот.

Социјалните служби биле повикани на имот во Обрица, во близина на чешката граница, кога локалното население се загрижило за здравјето на децата. Но, кога се обиделе да влезат, таткото ги нападнал со бибер-спреј, пренесува „Скај њуз“.

Потоа била повикана полиција, а таткото бил уапсен. Сепак, тој е ослободен кога платил кауција. Истрагата е во тек.

Децата, кои се на возраст од седум месеци до пет години, се пренесени на прегледи во болница заедно со мајка им.

Портпаролот на полицијата, Стефан Лоидл, изјави дека тие се „во добра здравствена состојба и не се занемарени“.

Децата моментно се згрижени од социјалните служби.

Локалните власти соопштија дека веруваат оти семејството живеело во нелегално скривалиште неколку месеци, но за нив имало поплаки во последните неколку недели.

„Надзорните камери пред подрумот беа особено вознемирувачки, а станарите понекогаш слушаа детски гласови во подрумот и штом ќе се приближат, сè ќе се смири“, изјави заменик-градоначалникот на Обриц, Ерик Грил.

Полицијата соопшти дека нема индикации за каква било сексуална злоупотреба на децата пронајдени во подрумот.

Лоидл додаде дека во подрумот биле пронајдени „пиштол, два самострела и неколку оружја со компримиран воздух“, објави пренесува „Скај њуз“.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе