Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Поранешниот потпретседател на САД чувал доверливи документи дома, вели дека не знаел

Поранешниот американски потпретседател, Мајк Пенс, тврди дека не знаел оти има доверливи документи во неговиот дом во Индијана и ја презема целосната одговорност за нарушувањето на безбедноста.

Пенс, говорејќи на Меѓународниот универзитет во Мајами, рече дека во моментов се врши преглед на неговата архива откако беа пронајдени доверливи документи и во домот на претседателот Џо Бајден.

„Откривме дека меѓу моите лични документи, мал број беа означени како доверливи или чувствителни“, рече Пенс. Тој додаде дека не бил свесен дека се во неговиот дом.

„Ќе бидам јасен. Тие доверливи документи не требаше да бидат во мојата приватна резиденција. Направени се грешки и јас преземам целосна одговорност“, рече Пенс.

Доверливи документи беа пронајдени и во домот на Флорида на поранешниот шеф на Пенс, поранешниот претседател Доналд Трамп. Трамп влезе во трката за републиканска номинација за претседателските избори во 2024 година, а Пенс ја остави отворена можноста за кандидатура.

Адвокатот на Пенс, Грег Џејкоб, на 18 јануари испратил писмо до Државниот архив на САД во кое го информирал за документите, а во друго писмо, од 22 јануари, напишал дека Федералното биро за истраги (ФБИ) дошло кај поранешниот потпретседател дома за да ги вратите.

„Нашата национална безбедност зависи од правилното ракување со класифицирани и чувствителни материјали и знам дека кога се прават грешки, важно е тие да се решаваат брзо и транспарентно“, рече Пенс.

Бајден, демократ чии документи датираат од неговото време како потпретседател, и Трамп, кој се спротивстави на враќањето на доверливите документи што доведоа до претресот на ФБИ, се соочуваат со посебни истраги на Министерството за правда за несоодветно ракување со доверливи материјали.

Од американските претседатели и потпретседателите се бара да ги вратат владините документи во националната архива по завршувањето на нивниот мандат. Незаконски е свесно или намерно да се отстрани или чува доверлив материјал.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе