Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Кремљ ја менува временската зона на окупираната територија на Украина

Кремљ денеска објави дека ќе започне со наметнување на московската временска зона во делови на Украина кои се незаконски анектирани и делумно под контрола на руските сили.

Руското Министерство за индустрија и трговија ја објави веста на својот канал Телеграм, велејќи дека четирите региони на Украина припоени од Русија – регионите Доњецк и Луганск, Херсон и Запорожје – „ќе се префрлат на московско време“.

Четири украински региони беа незаконски анектирани од рускиот претседател Владимир Путин во есента 2022 година, по спроведување на „лажни“ референдуми.

Русија не контролира целосно ниту еден регион, а западните влади го оценија потегот за нелегитимен.

Временската зона во Москва е еден час понапред од источноевропското стандардно време, кое е на сила низ цела Украина.

Министерството додаде дека тие поднеле нацрт-закон за ова прашање до руската Државна дума и тој допрва треба да биде потпишан.

Русија веќе го направи тоа на Крим, кога режимот на Путин го анектираше полуостровот во 2014 година.

Во март 2014 година, временската зона на Крим беше официјално усогласена со таа на Москва, ставајќи го целиот полуостров еден час пред Украина.

Овој потег доаѓа неколку недели откако портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека процесот на интеграција на територијата е во „полн замав“.

„Обезбедувањето безбедност на цивилите кои живеат таму е главната цел на специјалната воена операција“, рече Песков.