22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
КОРОНАВИРУСТЕМАСВЕТТОП ВЕСТИ

Дебатата продолжува: Дали СЗО ќе прогласи крај на пандемијата

Вчера, меѓународен комитет на експерти почна да расправа за укинување на вонредната состојба во јавното здравство поради коронавирусот.

Светската здравствена организација (СЗО) треба да ја соопшти својата одлука најрано во понеделник.

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус (Герејесус), истакна дека во изминатите осум недели се регистрирани повеќе од 170.000 смртни случаи.

– Вистинската бројка е секако многу поголема. Укинувањето на ограничувањата во Кина доведе до нагло зголемување на смртните случаи во најнаселената земја во светот.

Минатата недела во СЗО беа пријавени речиси 40.000 смртни случаи, од кои повеќе од половина од Кина – рече тој.

Во спротивно, комитетот треба да му ги пријави заклучоците на Тедрос, по што тој ќе донесе одлука – дали е за или против укинување на сегашната вонредна состојба.

Прогласувањето на вонредна состојба е највисокото ниво на тревога што СЗО може да го прогласи. Светската здравствена организација се решава на ваков чекор со цел да ја предупреди владата и јавноста.

Инаку, според податоците на СЗО, во светот се регистрирани 664 милиони пациенти и 6,7 милиони смртни случаи од корона, а се потрошени 13 милијарди дози вакцини.

Да потсетиме, СЗО прогласи пандемија во март 2020 година.