Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Ајкула уби нуркач во познато одморалиште во Мексико

Голема бела ајкула го уби нуркачот Мануел Лопез во познато летувалиште во Мексико.

Страшниот напад се случил на 5 јануари, а ајкулата му ја откинала главата и вратот на нуркачот.

Мануел нуркал во популарниот залив Тобари, кога ненадејно го нападнала ајкула долга шест метри.

Портпаролот додаде дека нуркачите во оваа област биле предупредени за зголемено присуство на ајкули и дека повеќето од нив тие денови не влегле во водата, пишува Мирор.

Мануел веројатно не сакал да ги послуша тие предупредувања, бидејќи се обидел да заработи ловејќи школки.

„Големите бели ајкули се најзастапени во Калифорнискиот Залив во текот на декември и јануари, велат експертите.

По нападот заливот бил затворен за пливање 24 часа,пренесе Телеграф.рс.