Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Стотици училишта во Јапонија затворени поради дојави за бомби, полицијата трага по маж што ги испратил заканите

Јапонската полиција почна потрага по лице што испратило закани за бомби на адреса на стотици училишта.

Поради дојавите за бомби, образовните институции мораа да бидат затворени на кратко. Заканите биле испратени преку факс-машини до средните училишта и универзитетите претходно оваа недела од телефонски број регистриран во Токио, објави Би-би-си.

Во училиштата не се пронајдени експлозивни направи и нема извештаи за напад на ученици и вработени, соопшти полицијата.

Заканите за бомби се ретки во Јапонија, која е позната по ниската стапка на криминал. Првиот бран на закани почна во понеделникот, при што повеќе од 170 училишта добија закани за бомби во префектурата Саитама, соопштија официјални лица.

Локалните медиуми објавија дека во една порака пишувало дека се поставени 330 бомби, а во друга пишувало: „Поставив голема бомба“. Некои извештаи велат дека пораките барале компензација од 300.000 јени (2.320 долари) до три милиони јени (23.200 долари).

Во вторникот пораките дека учениците и наставниците ќе бидат убиени со рачно изработено оружје пристигнале од истиот број на адресите на средните училишта во разни префектури, вклучително и Осака, како и Саитама и Ибараки.

Поради заканите, многу училишта во Јапонија се затворени како мерка на претпазливост.

Факс-машините сè уште се широко користени во Јапонија.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе