Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Додик за Шмит: Тој е лажго и измамник

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека високиот претставник во Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, е лажго и измамник.

„Само измамник и лажго како Кристијан Шмит може да каже дека 9 јануари е создаден поради жртвите. Но, 1 март, кој со муслиманите го слави речиси целиот дипломатски кор, е денот кога во срцето на Сараево во името на Исламската држава беше убиена невина свадбена веселба, Србин, тоа, господине Шмит, е празникот на криминалот и почетокот на крвопролевањето“, напиша Додик на „Твитер“.

Во Република Српска 9 јануари се слави како Ден на Републиката и покрај одлуката на Уставниот суд на Босна и Херцеговина, кој го оспори одбележувањето на тој датум како Ден на РС.

Шмит за регионалната телевизија „Н1“ синоќа изјави дека 9 јануари „практично произлезе од жртвите, товарот што го носат жртвите на Сребреница“.

„Не можам да дозволам тоа да се случи. Тој е претседател на РС, не е претседател на Србите, туку на мултиетничкиот ентитет во Босна и Херцеговина. Ги вклучува и Бошњаците и Хрватите“, рече тој.

Шмит најави дека меѓународната заедница во Босна и Херцеговина во иднина „ќе иницира работи што се направени за луѓето што страдаа од 1991 до 1995 година“.

„Веќе имам некои работи во мојата глава по тоа прашање, нема да попуштиме“, рече тој.

На 9 јануари 1992 година Собранието на српскиот народ во Босна и Херцеговина, во кое беа вклучени српски пратеници избрани на првите повеќепартиски избори во Босна и Херцеговина, усвои декларација, со која се прогласува Република српски народ на Босна и Херцеговина.

Подоцна беше преименувана во Република Српска.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе