Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Настапот на квизот милионер, за кој се зборува низ цела Европа: Одговори на 15 прашања, го искористи џокерот за да покани пријател на забава

Швеѓанецот Јонас фон Есен (31) е двократен светски шампион во меморија, финалист на ТВ шоуто „Таланг“, шведската верзија на шоуто „Добив талент“ во кое се натпреваруваат пејачи, танчери, комичари, актери и други изведувачи. за поддршка на публиката и парични награди, а сега е и „ново направен“ милионер.

Имено, тој се истакна во шоуто „Postkodmiljonären“, кое во хрватската верзија го знаеме како „Кој сака да биде милионер“ и стана 14-тиот човек кој освоил милион од почетокот на емитувањето на шоуто во 2005 година.

Џонас стигна до последното прашање без ниту еден џокер.

Кој архитект го дизајнирал Чандигар, главниот град на индиските држави Пенџаб и Харајана, кој бил изграден во 1950-тите? – беше прашањето за милион круни.

Фон Есен размислува малку, а потоа решава да го користи џокерот „повикај пријател“. Од другата страна на телефонската линија доаѓа Дејвид, пријателот на Џонас од квизови.

“Дејвид, имаш ли нешто посебно планирано за следната сабота? Имено, би сакал да те поканам на мала забава”, вели Јонас фон Есен додека одминуваат секундите, а водителот Рикард Сјоберг зачудено гледа и слуша, а потоа , кога конечно ќе сфати што се случува, пука од смеење.

Дејвид ја прифаќа поканата на Џонас за забава и разговорот завршува без натпреварувачот да му го прочита дури милионитото прашање. Бидејќи Јонас фон Есен очигледно го знае точниот одговор, но решил малку да се забавува пред телевизиските камери.

„Па, ќе го користам и „џокерот пола-пола“, колку да бидам сигурен! – вели Јонас и продолжува: „Ова може да биде ТВ фијаско на векот, ако сега, после сево ова, „фулам“ е одговори“, се пошегува 31-годишниот . Употребил друг џокер и на крајот го понудил точниот одговор – Ле Корбизје.

„Освоивте милион! – му честита водителот Рикард Сјоберг, додека публиката во студиото воодушевено аплаудира.

Јонас фон Есен подоцна изјави за Афтонбладет дека повикот до пријател не бил планиран.

„Кога го видов прашањето, бев прилично сигурен дека го знам точниот одговор. Седев таму и размислував што да правам, а потоа ми текна дека можам малку да се забавувам… И што ќе се случи ако навистина жртвував милион за таа забава? Па и тоа би било нешто историско, историски лошо само по себе, но сепак историско! Би било толку апсурдно да грешам!“ изјави Џонас.

А на прашањето што ќе прави со парите, тој одговори:

„Ќе си купам нови шарени чорапи затоа што веќе имам толку многу со дупки на нив! Исто така, ќе можам да посветам повеќе време на она што го уживам, на учење технологија за меморија, правење повеќе видеа на YouTube и слично. заклучи тој.