Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Киев ја чека одлуката на Берлин: Каква е процедурата за извоз на германски тенкови?

Полска испрати официјално барање до Германија за испорака на германските тенкови „Леопард 2“ во Украина.

Според Ројтерс, германскиот канцелар Олаф Шолц ќе ја одобри испораката на тенковите. Инаку, правилата за реекспорт на германската воена опрема се строги и сложени.

Оружјето произведено во Германија има клаузула за крајниот корисник во договорот за продажба, односно новиот сопственик треба да добие одобрение од Берлин доколку сака да го пренесе оружјето во друга земја.

Вообичаено, барањата за повторен извоз се одобруваат доколку оружјето се испраќа во земјите на НАТО или земјите кои се блиски сојузници на Алијансата.

Бидејќи воениот извоз е чувствително прашање во Берлин, странските земји обично не упатуваат директно барање до германските власти.

Вообичаено, тие ќе ја разјаснат позицијата на Берлин со таканаречена „прелиминарна истрага“, која ќе и даде шанса на Германија да сигнализира дали е подготвена или не да го испорача оружјето.

Во спротивно, странската држава се воздржува од официјално барање за реекспорт и не е направена дипломатска штета.

Токму овој механизам значи дека Полска може, со поднесување официјално барање за реекспорт, да ја принуди германската канцеларка да се изјасни дали Полска е подготвена или не да ги испрати своите леопарди во Украина.

Тенковите „леопард“ кои ги користат неколку земји од НАТО, експертите за одбрана ги сметаат за најпогодни за Украина во борбата против Русија.

– Полска ќе побара од Германија дозвола за реекспорт на тенкови Леопард 2 во Украина, но и без тоа Варшава би можела да ги испрати како дел од коалицијата на земји – изјави полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

Во спротивно, потенцијална последица од испраќањето тенкови без согласност на Берлин е тоа што Германија би можела да одбие да испорача резервни делови за нив.

Патем, Германија има еден од најстрогите режими за извоз на одбрана во светот, главно поради нејзиното минато пред 1945 година.