22.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Извозот на американско оружје лани се зголеми за 49 отсто

Продажбата на американско воено оружје на странски влади се зголеми за 49 отсто, на 205,6 милијарди долари во фискалната 2022 година, објави американскиот Стејт департмент.

Меѓу одобрените продажби за оваа година беа продажбата на борбени авиони Ф-15ИД во вредност од 13,9 милијарди долари на Индонезија, продажбата на повеќенаменски борбени бродови на Грција во вредност од 6,9 милијарди долари и продажбата на тенкови М1А2 од 6 милијарди долари на Полска.

General Dynamics Corp ги произведува тенковите Abrams, Boeing произведува авиони F-15, а Lockheed Martin Corp бродовите. Имало и две други големи набавки на оружје од страна на странски влади од американски компании, наведуваат од Стејт департментот.

Спонзорирано: