Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Хорор во Србија: Со жица се обиделе да му ги отсечат шепите на кучето

Дора, жена лабрадор, преживеала ужасно малтретирање во куќа во близина на Кикинда, кога се обиделе да и ги отсечат сите четири шепи, најверојатно со жица.

Ја пронашла мачена од жена во нејзината викендичка, која видела дека кучето е во ужасна состојба. Дури и беше скршена едната нога. Тогаш добрите луѓе предводени од Здружението за заштита на животни „Васка“ од Кикинда успеаја да го спасат обезличеното животно борејќи се за гол живот.

– Пријавивме во МВР во Кикинда и во ветеринарната инспекција. Утрово испративме и ветеринар да го лекува кучето. Тој изјави дека веќе настанала некроза на две нозе, дека мускулите и лигаментите се сериозно оштетени. На кучето му биле дадени антибиотици и лекови против болки – напишаа на својата Фејсбук страница од Здружението „Васка“ и додаваат дека контактирале со една белградска клиника и немале претерано добра прогноза.

– Ни кажаа дека е потребно, најверојатно, да му се ампутираат четирите нозе на кучето. Предложија да најдеме сместување и пари за операција, а ако не успееме да го заспиеме кучето за да не се мачи – истакнаа тие.

Трогателниот апел брзо се прошири на социјалните мрежи и корисниците ги здружија силите за да помогнат да се соберат пари за операцијата на Дора за да се обиде да и го спаси животот.

Попладнево следеше операција која откри дека Дора има и други здравствени проблеми.

– Едната шепа е отстранета, се обидуваат да ги спасат другите три, но шансите се мали. Се препорачува количка со четири тркала. Таа е позитивна на срцевиот црв. Отстранија многу крлежи. Таа е септична и анемична. Штом ги имаме следните информации ќе објавиме. И посакуваме многу среќа и испраќаме многу љубов и поддршка – ова е најновата информација што ја објави „Васка“ за здравствената состојба на лабрадорот кој за малку ќе умре од луѓе.

И додека ветеринарите се борат да ја спасат Дора, која не беше ниту виновна ниту одговорна жртва на човечки злосторства, корисниците на социјалните мрежи бараат чудовиштето(и) да бидат изведени пред лицето на правдата.

Но, освен самите здравствени компликации кои Здружението „Васка“ се труди да ги реши, на оваа жена лабрадор и се јавуваат нови проблеми – инвалидската количка со која ќе треба да оди и најважно, кој ќе се грижи за неа?

Претседателката и основач на здружението „Васка“, Ивана Богосав, за Телеграф изјави дека кучето ќе бара посвоител само кога „ќе застане на нозе“, дури и ако е протетика.

– Мора да биде проверено лице. Сите мораме да бидеме максимално внимателни, бидејќи навистина ѝ треба вниманието и ангажманот на личноста што ја зема во себе, до крајот на нејзиниот живот – изјави Богосав.

Според неа, иако Дора е расно, сепак е напуштено куче.