Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Руски амбасадор: Западот ја вооружува Естонија со оружје кое може да ја таргетира Русија

Западните земји планираат да и испорачаат на Естонија најсовремени типови на конвенционално оружје, кое е способно да го држи Санкт Петербург пред нејзиниот нишан, изјави рускиот амбасадор во Талин Владимир Липаев.

„Англосаксонците имаа интерес овде да создадат антируска стража за да извршат притисок врз Русија. Не зборуваме само за економски, политички, културен, туку и воен притисок“, рече тој.

„Естонија активно се вооружува, не е јасно зошто. Овде планираат да ги испорачаат најсовремените типови на конвенционално оружје со кое ќе можат да го држат Санкт Петербург пред својот нишан. Се создава систем за противракетна одбрана со среден дострел. Се поставува прашањето: Со кого планира Естонија да војува?“, рече Липаев, пренесува Спутник.