Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Пелоси: Годините на Бајден се против него, но тој треба повторно да се кандидира

Поранешниот претседател на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Ненси Пелоси (Ненси) смета дека возраста на американскиот претседател и нејзиниот сопартиец Џо Бајден (Џо Бајден) не оди во прилог на тоа повторно да се кандидира за претседател.

Таа го изјави ова во интервју за Њујорк Тајмс, додавајќи дека возраста е релативна работа која не е нужно поврзана со способноста да се заврши работата. Сепак, Пелоси, која има 82 години, истакна дека 80-годишниот Бајден завршил одлична работа и му рекол дека треба повторно да се кандидира за претседател.

– Тој само направи работи кои се одлични. За почеток, тој стави пари во џебовите на луѓето, им даде вакцини, ги врати децата на училиште, ги врати луѓето на работа – рече Пелоси.

Таа смета дека Бајден не е единствениот член на Демократската партија кој би можел да го победи републиканецот Доналд Трамп (Трамп), кој исто така има намера повторно да се кандидира за претседател. За потсетување, Бајден го победи Трамп, кој беше претседател од 2016 до 2020 година, на претседателските избори во 2020 година.

Бајден би можел да ја објави својата повторна кандидатура следниот месец, додека Трамп веќе го стори тоа. Доколку Бајден беше реизбран за претседател, неговиот мандат ќе заврши на 86-годишна возраст.

Дискусија за важноста на животната возраст во политиката и т.н геронтократијата или владеењето на старите луѓе расте во последните години. Некои се за поставување старосна граница за политички позиции.