Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Оставки во Украина: Разрешени се и заменик-обвинителот и заменик министерот за одбрана

Заменик-јавниот обвинител на Украина Алексеј Симоненко беше сменет од функцијата за време на реконструкција на високи функционери, соопшти Канцеларијата на јавниот обвинител.

Поранешниот претседателски помошник Кирило Тимошенко и заменик министерот за одбрана Вјачеслав Шаповалов поднесоа оставки претходно денеска бидејќи Украина е зафатена со корупциски скандал во нејзината влада.

Заменик-министерот за одбрана на Украина, Вјачеслав Шаповалов, задолжен за снабдување на војниците со храна и опрема, ги наведе „медиумските обвинувања“ за корупција во министерството како причина за неговата оставка, која ја смета за „неоснована“.