Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Франција и Германија: Не ја уценуваме Србија, само ги кажуваме предностите и последиците од предлогот

Германската амбасадорка Анке Конрад и францускиот амбасадор Пјер Кошар во Белград, изјавија дека не ја уценуваат Србија. Тие утрово во емисија на ТВ Прва разговараа за француско-германскиот предлог, што пишува и каква „казна“ ја чека Србија доколку го одбие.

Може ли помирувањето и партнерството што Германија и Франција ги постигнаа пред 60 години со Елисејскиот договор да биде модел за односите на Србите со Албанците и Хрватите?

По завршувањето на Втората светска војна, на Германија и Франција им беа потребни речиси 20 години да го потпишат Елисејскиот договор на 22 јануари 1963 година. Поминаа повеќе од 20 години од балканските војни во 1990-тите, но косовското прашање сè уште не е решено, Србија и Хрватска деновиве повторно се обидуваат да ги одмрзнат односите, меѓуетничките односи во Босна и Херцеговина не се поместени премногу од деновите на Дејтон.

„ Ако го погледнете Елисејскиот договор, мораме да кажеме дека тоа е голем успех кој е изграден и направен по волја на германската канцеларка и претседателот на Данска. Тие имаа мудрост и храброст да потпишат договор кој е единствен затоа што секој конфликт има своја позадина. Сметаме дека тоа може да биде инспирација за Србија затоа што мислиме дека може да биде добар чекор за помирување“, рече Конрад.

Медиумите објавија нацрт на германско-францускиот предлог, за кој српскиот претседател Вучиќ синоќа изјави дека всушност е претходната верзија на тој план, која не се разликува многу од последната верзија. Тој истакна дека на состанокот на „големата петорка“ му било кажано дека мора да го прифати планот, а дека во
спротивно Србија ќе се соочи со прекин на евроинтеграцискиот процес, запирање и повлекување на инвестициите и сеопфатни мерки во економска и политичка смисла.

„ Претседателот Вучиќ рече дека тој документ е доверлив, не можеме да зборуваме за детали, но тој документ има една цел. А тоа е да се надмине конфликтот што трае со години. Сакаме да му дадеме нова динамика на дијалогот, нормализацијата на Белград и Приштина е целта и сакаме да го забрзаме“, изјави францускиот амбасадор Пјер Кошар.

Тој за заканите кон Србија вели: „Јас не сум учесник во преговорите, но можам да кажам дека немаме казнен пристап кон Србија. Не зборуваме за санкции и уцени. Предности и бенефиции прикажуваме само доколку се согласат двете страни, во спротивно ќе има последици, но тоа не се санкции, туку можност за развој на регионот“, тврди Кошар.