Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

ФБИ: Севернокорејски хакери се одговорни за кражба на 100 милиони долари

Две хакерски групи поврзани со Северна Кореја, Лазарус и АПТ38, биле одговорни за кражба на 100 милиони долари во јуни минатата година од американската крипто компанија Хармонија, соопшти Федералното биро за истраги.

На 13 јануари, овие хакерски групи користеле протокол за приватност наречен Раилган за да ја „исперат“ криптовалутата Едер вредна повеќе од 60 милиони долари, присвоена за време на кражбата во јуни и претворена во Биткоин, се вели во соопштението на ФБИ.

ФБИ тврди дека Северна Кореја користи кражба и перење криптовалути за да ги поддржи своите програми за балистички ракети и оружје за масовно уништување.