6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Путин: Евроазиската унија може да стане моќен независен пол на мултиполарниот свет

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Евроазиската економска унија ги има сите можности да стане еден од моќните независни полови на мултиполарниот свет, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на Кремљ.

„Унијата ги има сите можности да стане еден од моќните, независни, полови кои формираат мултиполарен свет, да биде центар на привлечност за сите независни држави кои ги споделуваат нашите вредности и се стремат кон соработка со евроазискиот економски Заедница“, се наведува во соопштението, пренесува Спутник.

Претседателот на Русија сегашната задача за Унијата ја нарече намалување на ризиците создадени од употребата на странски валути и платежни системи во меѓусебната трговија.

Исто така, според зборовите на шефот на руската држава, усогласувањето на финансиските пазари треба да создаде поволни услови капиталот на земјите-членки да остане во рамките на асоцијацијата и да се инвестира во националните економии.

Владимир Путин повика и на проширување на врските на Евроазиската економска унија, вклучително и преговори за слободна трговија со Обединетите Арапски Емирати и Индонезија.

„Имаме намера да направиме се што можеме за да помогнеме да се заврши работата на слични договори со Египет, Иран и Индија, како и да се активираат нови преговарачки патеки, вклучително и со Индонезија и Обединетите Арапски Емирати“, напиша Путин.

Спонзорирано: