Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Откриен убиецот од Монтереј: Напаѓачот бил со кинеско потекло

Во масовното пукање што се случи вчера во близина на Лос Анџелес, поточно во паркот Монтереј, загинаа десет лица.

Шерифот на округот Лос Анџелес Роберт Луна објави дека убиецот е идентификуван како Ху Кан Тран, 72-годишен Кинез, но дека мотивот за масакрот не е познат.

– Сакаме да знаеме како се случи нешто толку страшно – рекла Луна.

Тој додаде дека напаѓачот се самоубил во Торанке, на околу 30 километри од местото на злосторството.

Инаку, од десетте ранети во престрелката, седум се уште се во болница, а дел од нив се во критична состојба.

Како што пренесуваат американските медиуми, масовното пукање, едно од најсмртоносните во историјата на Калифорнија, започнало околу 22 часот и 22 минути во популарното студио за танцување Star Ballroom во Монтереј парк.

Го препознале напаѓачот. Редовно доаѓаше во тоа студио за танц, изјавија три лица за Си-Ен-Ен. Таму ја сретнал дури и поранешната сопруга.

Неговата поранешна сопруга раскажа за Си-Ен-Ен како го запознала пред дваесет години во студио за танц, кога тој предавал танц.

Тој ѝ бил инструктор, а набргу потоа се венчале. Таа изјавила дека Тран никогаш не бил насилен кон неа, но дека може брзо да се налути.

Таа раскажа како ќе се налути ако го пропушти танцот затоа што мислел дека тоа ја прави да изгледа лошо.

Еден пријател на Тран раскажал како живеел на пет минути возење од студиото за танцување. Тој се присетил како пред десет години често се жалел дека инструкторите во салата за танцување не го сакаат и зборувале лоши работи за него.