Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

НЕВРЕМЕ ПРЕДИЗВИКА ХАОС: Голем број домаќинства без струја поради обилниот снег

Голем дел од Словенија е без струја поради обилните снежни врнежи кои на повеќе места предизвикуваат проблеми во сообраќајот.

Поради временските проблеми во Словенија, без струја утрово останаа многу домаќинства што ги снабдува „Електро-Љубљана“ со струја.

Од таа електродистрибутивна компанија соопштија дека само во Нови Место поради вонредни околности без струја се 3.156 корисници.

Дополнително, 246 корисници во областа Љубљана во моментов се без струја. „Електро-Љубљана“ јавува дека екипите на терен ги санираат дефектите.

Метеоролозите најавија дека врнежите од снег само ќе се зголемуваат во текот на претпладневните часови, пренесе „Н1“ Словенија.