6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАСВЕТИЗБОР

Крај на драмата во авионот на Рајанер кој летал над Скопје: Патниците брзо се евакуирани, не е пронајдена бомба – авионот бил придружуван од грчки борбени авиони F-16

Во авионот на компанијата „Рајанер“ што синоќа полета од полскиот град Катовице за Атина не е пронајдена бомба, покажуваат резултатите од увидот по дојава дека во авионот била поставена експлозивна направа. грчки медиуми.

Во авионот имало 192 лица, а по испратеното предупредување до контролната кула на атинскиот аеродром, „боингот“ безбедно слетал на атинскиот аеродром „Елефтериос Венизелос“, придружуван од грчки борбени авиони Ф16, објави веб-страницата „елкосмос“. гр“, објави.

Претходно, унгарски борбени авиони го следеа авионот во нивниот воздушен простор.

На аеродромот пристигнале специјалци, противпожарни бригади и итните служби, а патниците биле брзо евакуирани.

Предупредувањето до контролната кула на атинскиот аеродром дојде додека авионот летал над Скопје.

По известувањето, авионот е упатен да прелета над морето, според протоколот од безбедносни причини.

Спонзорирано: