Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина+Свет

Германија нема да ја спречува Полска да испорача десетина тенкови „Леопард 2“ за Украина, може да следат уште стотици

По бројните протести со барање до германскиот канцелар Олаф Шолц да обезбеди помош во тенкови за Украина, германската влада овој викенд сигнализираше дека нема да се обиде да ја спречи владата на Полска да испорача тенкови Леопард 2 од германско производство на украинската армија.
Зеленото светло за трансфер на Леопард 2 го обзнани германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок во изјава за француската телевизија, пишува Форбс.

Ова може да ги охрабри другите земји од НАТО да го донираат сопствениот вишок Леопард 2 тенкови . Постојат стотици од овие моќни тенкови во складиштата низ Европа.

Но, Полска може да оди сама и сепак да го задоволи барањето на Украина за цела бригада со најмалку 100 тенкови Леопард 2. Тоа е затоа што, во моментов, Полска е еден од најголемите купувачи на нови тенкови во светот.

Со повеќе од илјада најнови американски и јужнокорејски тенкови кои треба да пристигнат во Полска во текот на следната деценија, околу 250-те Леопард 2 во инвентарот на полската армија наскоро би требало да бидат вишок. Полска може да почне да ги дава веднаш и да претрпи, во најлош случај, минлив јаз во способностите на армијата.

Украинската армија бара Леопард 2 во поголемиот дел од годината, но странските сојузници на Украина имаа приоритет да им обезбедат на Украинците прво артилерија и воздушна одбрана, а потоа оклопни транспортери и пешадиски борбени возила.

Германија ја поседува дозволата за извоз на Леопард 2, а неподготвеноста на земјата да обезбеди експлицитно офанзивно оружје за Украина беше пречка за големите напори на НАТО за повторно опремување на четирите тенковски бригади на украинската армија и десетици тенковски баталјони.

Обединетото Кралство и Полска се спротиставија на Германија на почетокот на овој месец, кога двете земји соодветно и понудија на Украина околу десетина од нивните тенкови Челинџер 2 и Леопард 2.
Челинџер 2 е направен во Обединетото Кралство, така што неговата дозвола за извоз не е проблем. Но, постојат само околу 400 Челинџер 2 – а 150 од нив припаѓаат на исцрпените тенковски полкови на британската армија.

Ако Украина почне повторно да го вооружува својот тенковски корпус, реално ќе и требаат Леопард 2 тенковите. Финска, Шпанија, Данска и Холандија, исто така, ја сигнализираа својата подготвеност да донираат вишок тенкови Леопард 2 на Украина. Многу од овие земји веројатно ќе понудат муниција, резервни делови и техничка и обука за помош за да се формира и одржи украинската тенковска бригада со Леопард 2.

Така, јануарската понуда на Полска претставуваше пресвртница. Леопард 2 со својот топ од 120 милиметри, дебел оклоп и максимална брзина од 45 милји на час е еден од најдобрите и најбалансирани тенкови во светот. Украинската бригада опремена со Леопард 2 и борбени возила и артилерија во стилот на НАТО треба да биде повеќе од конкуренција дури и за најдобрата руска тенковска бригада – и би можела да ја предводи нова украинска контраофанзива во 2023 година.

И сега е сосема сигурно дека, во наредните месеци, украинската армија ќе може да зсе потпре на својата бригада тенкови Леопард 2. Дури и ако секој друг потенцијален донатор на Леопард 2, покрај Полска, заврши скромно.

Полска веќе вети десетина „Леопард 2“ на Украина и лесно може да вети уште стотина или повеќе.
Пред две години полскиот оклопен корпус, кој обезбедува тенкови и екипажи на четири тенковски бригади и шест механизирани бригади, поседуваше околу 250 Леопард 2 во неколку варијанти, како и 230 тенкови ПТ-91 од локално производство и околу 320 поранешни советски Т. -72. Самиот ПТ-91 е надграден Т-72.

Тоа се 800 тенкови. Како што Русија стана поагресивна во годините пред нејзината поширока инвазија на Украина, почнувајќи од минатиот февруари, Полска започна еден од најинтензивните напори за набавка на тенкови во модерната историја.

Прво, почна да го ажурира својот Леопард 2с. Потоа потроши неверојатни 4,7 милијарди долари на 250 од најновите американски тенкови М-1А2 SEPv3, при што испораките од големи размери започнаа на почетокот на 2025 година.

Конечно, кон крајот на минатата година, полските власти тргнаа на пазарење во Јужна Кореја, каде што локалната индустрија произведува тенк наречен К-2, кој нашироко се смета за еднаков на Леопард 2 и М-1.

Полјаците платија 5,8 милијарди долари за илјада К-2 плус некои од врвните јужнокорејски хаубици К-9 и лесни борбени авиони ФА-50. Првите 180 К-2 ќе доаѓаат од јужнокорејските фабрики; Полските фабрики ќе ги градат останатите 820 почнувајќи од 2026 година.

„Само што ги зедовме куферите со пари и [одиме] како пекол низ светот и се обидуваме да купиме“, изјави за Breaking Defence, генерал Рајмунд Анджејчак, началник на Генералштабот на полските вооружени сили. „Знаеме дека стратешката цел е да ја поддржиме Украина“.

Огромното купување на тенкови ја ослободи полската армија да почне да ги донира своите постари тенкови. Т-72 прво отидоа во Украина, уште во пролетта. ПТ-91 следеа во текот на летото. Залогот Леопард 2 го зголеми на околу 275 бројот на полски тенкови наменети за украинската војска.

Но, со 1.250 од најновите тенкови во светот на пат кон Полска од САД и Јужна Кореја – тоа е 450 тенкови повеќе отколку што имаше Полска пред само две години, сите преостанати постари тенкови на Полска веројатно се на работ да бидат вишок. Тоа се околу 240 Леопард 2 и околу 280 ПТ-91 и Т-72.

Првите неколку М-1А2 и К-2 веќе се во Полска, помагајќи им на полските посади да тренираат на новите тенкови. Уште стотици ќе пристигнат во текот на следните неколку години, со огромно зголемување на испораките штом полската склопувачка линија К-2 ќе застане во 2026 година.

Полска во текот на следните неколку години би можела да почне да ги дава сите свои постари тенкови – сто овде, сто таму – и ќе претрпи само незначителен и привремено пад во севкупниот инвентар на оклоп. Дури и без постарите Леопард 2 и тенкови од советски стил, до крајот на деценијата полската армија ќе има една од најголемите и најдобрите тенковски сили во Европа.

Како што изгледаво моментов, Германија не само што и даде дозвола на Полска да испрати десетина Леопард 2 во Украина, туку можеби ги потпишала напорите на НАТО, предводен од Полска, кој на крајот би можел да испрати стотици тенкови во Украина.

Прашање е само колку од тенковите ќе дојдат од Полска.

Подготви: Д. Мишев

извор: Civilmedia.mk