Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Германија го испрати системот за воздушна одбрана „Патриот“ во Полска во близина на украинската граница

Германија денеска ги испрати првите две од трите планирани единици за противвоздушна одбрана „Патриот“ во полскиот град Замошќ во близина на украинската граница, каде што ќе бидат распоредени за да се спречат залутани ракетни напади.

Откако во ноември минатата година две лица беа убиени од заскитан украински проектил што го погоди полското село Пржеводов, а инцидентот предизвика стравувања дека војната во Украина ќе се прелее преку границата, Берлин понуди да распореди три од своите единици Патриот во Полска за да помогне во обезбедувањето нејзината воздушна одбрана.простор, пренесува Ројтерс.

„Една од причините зошто Германија сега ќе го поддржи источното крило на НАТО во Полска со патриотите е секако затоа што видовме колку брзо конфликтот меѓу Русија и Украина може да се прелее во земјите-членки на НАТО“, изјави полковникот Јерг Сиверс за новинарите во Источна Германија. градот Гнојен пред испраќање патриоти, пренесува Танјуг.

Сиверс, кој ќе командува со германската единица во Полска, ја подвлече одбранбената природа на системот Патриот.

„Патриот е строго одбранбен систем и се надеваме дека ќе можеме да обезбедиме доволно заштита таму за да спречиме напади или несреќи како оној во ноември“, додаде тој.