Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Зеленски: Ќе ја изгубиме независноста ако нема единство

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска изјави дека земјаta ќе ја загуби независноста доколку не успее да постигне вистинско единство.

– Ако не се постигне вистинско единство, независноста ќе се изгуби. Отсекогаш сме знаеле за првата мудрост. И на 24 февруари докажавме дека го надминавме вториот – рече Зеленски во видео обраќањето по повод Денот на единството.

Тој изјави дека почетокот на војната на Москва против Киев го оживеа украинското единство.

– Сите ние веќе немаме туѓи градови, села или улици. Секој град е роден град. Секое село е родно село. Секоја улица е родна улица. Дури и да не сме биле таму во животот – рече Зеленски.

Тој додаде дека украинскиот народ заедно ја брани својата земја, додавајќи дека ќе победи и дека „цела Украина ќе ги слушне звуците на победата“.

– Ние сме единствени, затоа што сме силни. Ние сме силни затоа што сме обединети – додаде тој.

Украинскиот ден на единството е национален празник кој се слави од 1999 година на 22 јануари, во чест на денот кога Украинската Народна Република и Западноукраинската Народна Република го потпишаа актот за обединување во 1919 година, со што ефикасно се споија двете републики во една држава.