Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

(Видео) Пукање во Калифорнија, маж отворил оган на прославата на кинеската Нова година

Во Калифорнија имаше масовно пукање за време на прославата на кинеската Нова година.

Според „Скај њуз“, полицијата одговорила на нападот во паркот Монтереј во близина на Лос Анџелес, кој се случил во саботата вечерта.

Десетици илјади луѓе се собраа попладне на дводневниот фестивал, кој се смета за еден од најголемите во регионот, за да го прослават почетокот на новата година.

Меѓутоа, непознат маж отворил оган.

Според неофицијални информации, загинале 10 лица, а девет се ранети.

„Лос Анџелес Тајмс“ објави дека пукањето се случило нешто по 22 часот на кинеската лунарна нова година.