Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Свиња уби месар во кланица во Кина

Месар во Хонг Конг загина при обид да убие свиња, извести локалната полиција, пишува Си-Ен-Ен.

Месар (61), кој работел во кланицата „Шеунг Шуи“ на северот од градот, пукал во свињата со електричен пиштол.

Животното требало да се онесвести, но наеднаш ги отворило очите, станало и го соборило месарот, кој на крајот се здобил со смртоносна повреда.

Свињата го соборила на подот во кланицата, а тој се повредил со нож за месо. Се здобил со рана длабока 15 сантиметри.

Колега кој го пронашол месарот во безсознание и со нож за месо во раката рекол дека 61-годишникот се здобил со повреда во пределот на ногата. Од здобиените повреди тој починал во болница.

Истрагата е во тек.