Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarМакедонијаВо тренд...

Официјално: Регистриран првиот случај на новиот сој „кракен“ во земјава

Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен“.

-Кај еден примерок, од вкупно 32, е детектирана XBB.1.5 омикрон сублинијата позната како Кракен. Пациентот кај кој е детектирана новата сублинија е од Гевгелија, a примерокот е земен на 11.01.2023 година, соопшти ИЗЈ.