Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Директорот на ФБИ е загрижен за програмата за вештачка интелигенција на кинеската влада

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј, рече дека е „длабоко загрижен“ за програмата за вештачка интелигенција на кинеската влада, тврдејќи дека таа „не е ограничена од владеењето на правото“.

Говорејќи на панелот на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, Реј рече дека амбициите на Пекинг за вештачка интелигенција „се изградени на големи количини на интелектуална сопственост и чувствителни податоци што тие ги украле со текот на годините“.

Тој рече дека Кина може да користи вештачка интелигенција за дополнително хакирање, кражба на интелектуална сопственост и репресија на дисидентите внатре и надвор од земјата.

„Тоа е нешто за што сме длабоко загрижени. Мислам дека сите овде треба да бидат длабоко загрижени“, рече Реј.

Тој рече дека вештачката интелигенција е класичен пример за технологија „каде што секогаш ја добивам истата реакција“.

„Мислам, дали можеме да го направиме тоа? И тогаш мислам: „О Боже мој, тие можат да го направат тоа“, рече Реј.

Во октомври 2021 година, на пример, претставници на американските контраразузнавачки служби издадоа предупредувања за амбициите на Кина за вештачка интелигенција во обид да ги информираат деловните директори, академиците и претставниците на локалната и државната власт за ризиците од прифаќање на кинески инвестиции или експертиза во важни индустрии.

Претходно истата година, комисијата за вештачка интелигенција предводена од поранешниот извршен директор на Google, Ерик Шмит, ги повика САД да ги зајакнат своите способности за вештачка интелигенција за да се спротивстават на Кина, вклучително и следење на оружјето напојувано со вештачка интелигенција.