Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Во лавината на Тибет животот го загубија 28 лица

Најмалку 28 лица загинаа во лавина во градот Нингчи, во југозападниот регион на Тибет.

Спасувачката работа на местото е завршена, а локалните власти ангажирале вкупно 1.348 луѓе и 236 парчиња опрема за ископување на 7,5 километарскиот премин.

Пронајдени се 53 преживеани, од кои пет се тешко повредени, објави Глобал тајмс, цитирајќи претставник на локалната власт во западниот кинески регион.

Лавината, предизвикана од силни ветрови и топење, се случи на дел од стрмниот пат во областа Доксонг Ла, планина во округот Мејнлинг, во вторникот.