Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Захарова: Терористите се мали деца во споредба со властите во Киев

Во споредба со режимот во Киев, дури и терористичките групи како Исламска држава изгледаат како мали деца, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Советникот на шефот на кабинет на претседателот на Украина, Михаило Подољак, изјави дека причина за убиството на Денис Киреев, член на делегацијата на Киев на разговорите со Руската Федерација во март 2022 година, е „некоординација меѓу безбедносните сили“ на Украина.

„Членовите на Даеш (*организација забранета во Русија) се мали деца во споредба со режимот во Киев“, напиша портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, на својот канал Телеграм.

Според украинските медиуми, Денис Киреев бил убиен додека бил приведен од припадници на Службата за безбедност на Украина.

Наводно, тој бил осомничен за предавство.