Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Песков: Односите меѓу Русија и САД се на најниската точка во историјата

Односите меѓу Русија и САД се на историски ниска точка и нема надеж за нивно подобрување, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Билатералните односи сега се, за жал, веројатно на историски ниска точка. Нема надеж за подобрување во догледна иднина“, рече Песков, пренесува „РИА новости“.

Според Песков, конфликтот во Украина е во пораст, а Западот е посветен на заблудата дека Киев може да постигне успех на бојното поле.