Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Пензионирани полицајци во затвор, обвинети за детска порнографија

Двајца пензионирани полицајци од Лондон се обвинети за прекршоци за детска порнографија.

Тие се обвинети дека поседувале фотографии на кои се гледа сексуална злоупотреба на деца како дел од истрагата против главниот инспектор, кој бил пронајден мртов пред да биде обвинет.

Џек Едис (63) и Џереми Лекстон (62) се пензионираа пред повеќе од десет години, пренесува „Скај њуз“.

И двајцата се во затвор од 2021 година.

Едис беше обвинет за планирање да дистрибуира или да прикажува детска порнографија.

Лекстон е обвинет за планирање да дистрибуира или да прикажува детска порнографија, правење непристојни фотографии на деца, поседување забранети фотографии од дете, екстремна порнографска содржина и свесно поттикнување или помагање во извршување кривично дело.