Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Германија: Полска може да испрати тенкови „Леопард“ во Украина без одобрение

Полска може да испрати тенкови „Леопард“ без одобрение, изјави портпаролот на германската влада. Додаваат дека немаат информации за официјалното барање.

Германија има извозна дозвола за главниот борбен тенк „Леопард“, па затоа мора официјално да овласти други земји да го испратат во странство.

Коментарите на портпаролот следуваа откога полскиот премиер рече дека неговата земја може да ги испрати своите тенкови, без разлика дали ќе добие германска дозвола или не.