Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Орбан: Санкциите на ЕУ против Русија ја зголемуваат енергетската криза во Европа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека санкциите на ЕУ против Русија продолжуваат да ја зголемуваат енергетската криза во Европа и дека Владата на Унгарија мора да преземе мерки за заштита на домаќинствата од инфлација.

– Санкциите само ја влошуваат енергетската криза, но ќе направиме се за да ги заштитиме унгарските домаќинства од поскапување. Тоа беше главната тема на владиниот состанок во средата – напиша Орбан на Твитер.

Унгарската влада до сега постојано зборуваше против воведувањето санкции на ЕУ против Русија, вклучително и во енергетската сфера, потсетува ТАС С и додава дека ЕУ планира да воведе 10-ти пакет санкции против Русија поради нападот на Москва врз Украина.