Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Британскиот актер Џулијан Сендс исчезна во Калифорнија

Британскиот актер Џулијан Сендс исчезна во планинскиот венец Сан Габриел во Калифорнија минатата недела.

65-годишникот бил пријавен за исчезнат минатиот петок. Полицијата соопшти дека копнените спасувачки тимови биле извлечени од планината минатиот викенд поради ризик од лавини, но потрагата продолжува со беспилотни летала и хеликоптери.

Одделот на шерифот на округот Сан Бернардино известува дека Сендс бил пријавен за исчезнат околу 19:30 часот по локално време во петокот, 13 јануари.

Полицијата додаде дека теренските претреси ќе бидат закажани кога времето ќе се подобри и условите ќе бидат побезбедни за спасувачките екипи.

Сендс глумеше во филмови и серии, вклучувајќи ги 24, Smallville и A Room with a View.

Тој живее во Лос Анџелес од 2020 година, а неодамна се појави во драмата Benediction со колегата Питер Капалди, пишува Би-Би-Си.