Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

„Ова е клучен момент“, повика Столтенберг на значително зголемување на поддршката за Украина

На Украина и треба „значително зголемување“ на количината на оружје во клучен момент од војната, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Столтенберг додаде дека „неопходно е да се испорача повеќе оружје денес за да се постигне мир преку преговори утре“.