Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Зеленски ја прифати оставката на советникот Арестович

Кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја прифати оставката на Алексеј Арестович од функцијата советник, пишува весникот „Украинска правда“.

Весникот се повикува на портпаролот на Зеленски, Сергеј Никифоров.

„Канцеларијата на претседателот го разреши Арестович од функцијата вонреден советник“, се вели во соопштението на весникот „Телеграма“.

Советникот на шефот на кабинетот на украинскиот претседател, Алексеј Арестович, претходно на социјалните мрежи објави дека ја подготвил својата оставка.

„Ја подготвив мојата оставка. Сакам да дадам пример за цивилизирано однесување: принципиелна грешка, значи, оставка“, рече тој.

Арестовиќ претходно ја повлече изјавата од 14 јануари.

„ Направив сериозна грешка во програмата во живо. Не е важно поради која причина гледачите ја слушнаа, но во иднина ќе бидам повнимателен со информациите што ќе ги презентирам. Искрено им се извинувам на повредените и нивните семејства, на граѓани на Днепропетровск кои беа повредени од мојата прерана и погрешна верзија за причината за нападот“, напиша тој на Телеграм.