Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Путин е тиранин кој сака да ја пороби Украина, изјави полскиот претседател

Полскиот претседател Анджеј Дуда остро го критикуваше својот руски колега, велејќи дека Владимир Путин се однесува како колонијалист, објави CNBC.

„Владимир Путин сака да ја пороби Украина, сака да го прошири својот режим низ украинската територија, [да] ја одземе слободата на Украинците. Зошто? Затоа што Украинците одлучија дека сакаат да бидат дел од заедницата на слободни нации. Тие сакаат да бидат дел од Европската унија, сакаат да бидат дел од НАТО“, изјави Дуда за Стив Сеџвик од CNBC во вторникот во Давос, Швајцарија.

Дуда, еден од најжестоките критичари на Путин и најгласните сојузници на Украина, рече дека руската инвазија на Украина во февруари минатата година беше поттикната од Киев и другите поранешни советски републики кои се оддалечија „од старата советска сфера на влијание кон слободни, демократски земји“.

Тој рече дека „слободниот свет“ – термин од Студената војна што се однесува на западните демократии – мора да се запраша: „Дали дозволуваме земјите да бидат робови на тирани како Путин кои ги негираат сите демократски правила, кои сакаат да воведат терор, кои се обидуваат да поробат другите и да го искористат сопствениот потенцијал за своја корист? Или мислиме дека слободниот свет може да напредува и секоја земја има право на самоопределување?“

„Ако тоа е она во што веруваме, мораме да ја браниме Украина“, рече тој.

Денешна Русија и Полска споделуваат турбулентна историја. Полска беше нападната од Советскиот Сојуз во 1939 година и остана под силно влијание на Советите до 1989 година – кога серијата револуции во источна Европа ставија крај на комунистичкото владеење и помогнаа да се поттикне распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година.

Членката на групата Полска, игра инструментална улога во воената алијанса на НАТО, ефикасно означувајќи ја источната граница на територијата на НАТО со Украина и Белорусија. Таа не остана имуна на ефектите од војната во Украина, бидејќи милиони украински бегалци влегоа да бараат локално засолниште или да се упатат кон Европа подалеку. Во ноември, залутан проектил падна на полска територија, при што загинаа двајца граѓани.

Војната во Украина предизвика широка загриженост меѓу земјите кои порано беа во сферата на влијание на Русија – особено Латвија, Литванија и Естонија – дека Путин се стреми повторно да создаде руска империја.

Дуда рече дека Полска „била целосно свесна за фактот дека овие империјални, колонијални цели повторно излегуваат на површина“, додавајќи дека Варшава ја отфрлила секоја идеја за потпаѓање под „Руски мир“ – термин што значи „руски свет“ и се однесува на руското културно влијание и поим за „рускост“.

„Русија во основа се однесува како колонијална земја. Сака да ги колонизира другите, да им ги одземе слободите, да ги искористува нивните ресурси. Сака да го исцеди потенцијалот на другите луѓе, нивниот економски потенцијал, нивните природни ресурси. Денес тоа е она што се случува во Украина. Така би било и за другите земји“, рече полскиот претседател.

Дуда ја опиша Русија дека сака да ја прошири својата сфера на влијание со векови. „Полска беше поделена 123 години. Делови од Полска беа под царска власт, па ние сме совршено свесни што се случува. Па затоа се браниме. Ако некој рече „Руски мир“ – „руски свет“ или „руски мир“ – ние велиме апсолутно не! Сè освен Русија, сè освен руската сфера на влијание“.