Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

ОН: Повеќе од 7.000 цивили се убиени во Украина

Повеќе од 7.000 цивили се убиени во Украина откако Русија ја нападна соседната земја во февруари минатата година, соопшти Канцеларијата на Високиот комесаријат на ОН за човекови права (ОХХР).

– Најголем дел од евидентираните цивилни жртви се предизвикани од употреба на експлозивно оружје со широк дострел, вклучително и гранатирање од тешка артилерија, повеќе ракетни фрлачи, проектили и воздушни напади – соопшти ОХЦХР.

Канцеларијата на ОН за човекови права соопшти дека потврдила 7.031 смртни случаи. цивили, но верува дека вистинската бројка е „значително поголема“ со оглед на тоа што многу извештаи сè уште чекаат потврда и дека областите на тешки борби се недостапни.

Повеќето од регистрираните цивилни жртви се случиле во областите контролирани од Украина – 6.536, во споредба со 495 смртни случаи во областите под контрола на Русија.

ОХЦХР не препиша одговорност за пријавените смртни случаи.