Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarСветТОП ВЕСТИ

Калифорнија се соочува со ново невреме: 19 луѓе досега загинаа во невремето

Калифорнија, опустошената од невремето, мора да издржи уште еден напад на жестоки ветрови, обилни дождови и можни поплави додека најновата „атмосферска река“ ја потресува американската сојузна држава во понеделник.

Околу осум милиони луѓе се под надзор на поплави до понеделник во крајбрежната Централна Калифорнија, вклучувајќи ја и областа на заливот Сан Франциско.

Новите врнежи може да предизвикаат нови поплави, лизгање на кал и одрони, бидејќи презаситената почва од неодамнешните врнежи повторно ќе биде поплавена. Калифорнија веќе претрпе повеќе од 400 одрони од 30 декември, соопшти Калифорнискиот геолошки институт.

И силните ветрови би можеле да соборат дрвја на ослабено тло, заканувајќи се нови прекини на струја и нова беда во државата.

Од Божиќната недела, брановите на невремето усмртија 19 луѓе, уништија куќи и претворија цели населби во езера.

Но, Калифорнија ќе добие некое очајно потребно олеснување подоцна оваа недела.

„Како што тргнуваме во вторник, очекуваме помирно време низ поголемиот дел од државата, со еден дополнителен систем кој брзо се движи помеѓу среда навечер и четврток наутро“, рече Дејвид Лоренс од Националната метеоролошка служба.

– После тоа, конечно очекуваме период на суво време за поголемиот дел од земјата, кон кој се движиме кон крајот на неделата и речиси до крајот на викендот – рече тој, пренесе Си-Ен-Ен.