Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Британскиот премиер најави нови закони за регулирање на протестите

Британскиот премиер Риши Сунак најави дека владата ќе објави нови нацрт-закони за да ги спречи протестите што се шират во Велика Британија и да ѝ отежни на полицијата да спречи сериозни нарушувања во функционирањето на општеството.

Во последните години, протестите, главно организирани поради еколошки прашања, затворија големи делови од центарот на Лондон и блокираа клучни автопати, што го отежнува одржувањето на редот и спречувањето сериозно нарушување на полицијата.

Британската влада донесе легислатива во 2022 година за да се справи со проблемот, но сега планира да воведе нов сет регулативи, познати колоквијално како закони за јавен ред.